Szardínia látnivalói: Északnyugat-Szardínia
Castelsardo és az Elefánt-szikla
A csaknem hatezer fős tengerparti kisváros, Castelsardo romantikus óvárosával, domboldalra épül színes házaival igazi turisztikai látványosság. A legújabb kutatások szerint az 1200-as évek végén alapítja a genovai Doria család a pisaiakkal való harcok idején. Castelsardo óvárosa egy meredek sziklafalra épült. A hegy tetején találjuk a fallal körbevett várat. Itt található a kosárfonás hagyományát bemutató múzeum. De ha nem is megy be az ember a múzeumba, felfelé haladva a hegyen mindenütt szemünkbe tűnnek a kis kézzel kötött színes kosarak, Castelsardo jellegzetes kézműves termékei, melyet a falu asszonyai készítenek és adnak el a szűk sikátorokban. Az óváros leghíresebb temploma a San`t Antonio Katedrális, ahonnan lenyűgöző a kilátás a sziklás tengerpartra, és a megfelelő szélviszonyok esetén Stintino félszigetére és az Asinara öbölre is. A 16. sz.-ban építik az azóta többször felújított kesőgótikus katedrálist. Nagyon szép Szűz Mária festmény található az oltárnál, mely az ún. “Castellsardo-i mester” munkája. Ennek az ismeretlen katalán mesternek több műve is fellelhető az 1400-1500-as évekből Szardínián. A mester további fára festett műve a templomban megtalálható kriptában belépő ellenében nézhető meg. A katedrális színes majolika csempével kirakott harangtornya Castelsardo szimbolumának számít.
Castelsardotól kb. 6 km-re található Észak-Szardínia egyik népszerű nevezetessége, az Elefánt-szikla. Ez az üreges belsejű trachit, vulkánikus, szikla is egyfajta “domus de janas” azaz “tündérház”, melyből több, mint ezer található a szigeten. A tündérház sírhely volt, melyet kemény sziklába véstek és vallási szobrokkal és falfestményekkel díszítettek a prehisztórikus korban (i.e. 3000-ben). Az elefánt-szikla az idők folyamán kopott ilyen elefánt formájúvá.
Fedezd fel velünk Castelsardot, az Elefánt-sziklát és egy annál még sokkal érdekesebb tündérházat + a környék legszebb strandját:
La Pelosa strand
Castelsardotól tovább haladva Nyugatra, Szardínia észak-nyugati csücskében egy félszigeten találjuk Stintino halászfalucskát. Stintinót az 1800-as évek végén alapítják, amikoris az Asinara-szigeten börtönt hoznak létre, és emiatt a sziget lakóinak el kell hagyni otthonukat. A szárd pásztorok és a más eredetű halászok a jobb megélhetés reményében, a tonhalhalászatból kifolyólag, költöznek Stintino félszigetére.
Noha Stintino érdekes kis halászfalu, bájos kikötővel, pár üzlettel, bárokkal, éttermekkel, a hely igazi látványossága a pár km-re fekvő strand. A La Pelosa nem csak Szardínia, hanem Europa legszebb strandjai közé tartozik, mivel finom fehérhomokos a partja és sekély, ezáltal nagyon világos színű a tengervize. A strand olyannyira népszerű, hogy aki megfordul Szardínia északi részén, legalább egyszer el szeretne menni oda. Ebből kifolyólag a La Pelosa akkor is tele van, amikor a sziget többi részén már elfogytak a túristák. A helyi városvezetés a környezetvédelmi károkra hivatkozva tervezi a numerus clausus bevezetését, azaz csak meghatározott számú autót akarnak beengedni.
Ha nem szeretnél órákig parkolót keresgélni, vagy felvállalni annak a kockázatát, hogy nem engednek már be autóval erre a strandra, fedezd fel velünk stresszmentesen a La Pelosát és Stintinót:
Asinara-sziget
A La Pelosa strandról jól látszik ez az északi irányba kinyúló 51 km²-es sziget, az Asinara, mely Szardínia harmadik legnagyobb szigete.
Ezt a csodálatos, 110 km hosszú tengerparttal és még a mai napig majdnem érintetlen természeti világgal rendelkező szigetet 2002-ben nemzeti parkká és természetvédelmi területté nyilvánítják. Az Asinara-sziget furcsa lakói, melyek a sziget kuriózumának számítanak, és turisztikai látványosságává váltak, a kis méretű fehér szamarak, melyek csak itt élnek. Eredetük még ma sem bizonyított, feltételezik, hogy a házi szamár és egy afrikai (valószínüleg egyiptomi) alfaj keveréke.
Kevésbé vidám történet egy másik nevezetessége a szigetnek, a börtön, mely 1885-től 1997-ig működött. Olyannyira maximális biztonságú börtön volt, hogy a több mint száz év alatt csak egyetlen egy rab szökött meg.
A börtön kapcsán sajnos magyar vonatkozása is van az Asinara-szigetnek. Az első világháború kezdetén, 1914-ben a szerb hadszíntéren fogságba esett osztrák-magyar katonákat ide szállították, és a háború végéig embertelen körülmények között tartották őket fogva. 2016. májusában az I. világháborús magyar katonák emlékére és tiszteletére avatott fel emlékművet itt az Asinara-szigeten a magyar köztársasági elnök és a honvédelmi miniszter. Mivel 1997-ig sem turisták, sem kutatók nem látogathatták a szigetet, így a világháborús fogolytábor maradványai is megőrződtek a mai napig.
Az Asinara-sziget csak hajóval megközelíthető, majd be lehet járni gyalog, biciklivel, terepjáró autóval, vagy dotto kisvonattal.